Popüler airdrop projelerini keşfedin ve 1000 dolara kadar kazanma şansını yakalayın.

Blum TapSwap Yescoin

Hangi Ukuleleyi Almalıyım?

Not: Bu yazı, ukulele satın alma rehberi başlıklı yazının devamıdır. Ukulele tercihi konusunda daha henüz yolun başındaysanız, Ukulele Satın Alma Rehberi başlıklı yazıda daha ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Ukulele almaya karar verdiğinizde aklınızı kurcalayacak ilk soru muhtemelen “Hangi ukuleleyi almalıyım?” sorusu olacaktır. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye (çalacak kişinin el ölçülerine, ses rengine göre) değişiklik göstermektedir.

Ukuleleler, boyutlarına göre 6 ayrı gruba ayrılır. Bunlar sırasıyla; sopranino, soprano, concert, tenor, baritone, ve bass’tır.  Ancak Türkiye’de genel olarak soprano, concert ve nadir de olsa tenor ukuleleler satılmaktadır. Sopranino ve bass ukuleleyi elf gözlerim bir kez bile olsun görememiştir.

Eldeki imkanlara göre 4 farklı ukuleleyi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Soprano Ukulele:  33 cm (tel uzunluğu) – 53 cm (toplam)

Soprano ukuleleler, ukulele enstrümanının standard boyutu olarak bilinir. Dükkanların tavanlarına asılmış rengarenk küçük gitarlar genelde soprano ukulelelerdir.

Soprano ukuleleler oldukça dar bir klavye alanına sahip olduğundan, elleri büyük olan insanlar için akorlar arasında hızlı geçiş yapmak oldukça zor olacaktır. Zaman zaman akor basayım derken bir parmağınızla alttaki bir teli susturursunuz ve akorun tam sesini alamazsınız. Ayrıca soprano ukulele, 4 ukulele tipi arasında en cılız sese sahip ukuleledir. Cılız bir sese sahip olması onun şanına gölge düşürmez, ama kalın bir sese sahipseniz ve de sesinizi ukulelenin sesine uyduramazsanız lezzetli çipetpet olmayabilir.

Bu kadar kötüledikten sonra şimdi biraz da iyi yanından bakalım. evet soprano ukulelenin sesi meslektaşlarına göre cılız ve ince olabilir. Ancak sesiniz inceyse bu ukulele tam size göre olabilir.

Misal;

Concert Ukulele: 38 cm (tel uzunluğu) –  58 cm (toplam)

Concert ukulele, sesi soprano kadar ince olmayan ve tenor, bariton kadar kalınlaşmamış orta direk bir ukulele tipidir. Başlangıç aşamasında hangi ukuleleyi alacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız concert ukuleleyi tercih edebilirsiniz. Orta yollu bir alet olduğundan ses uyumu konusunda fazla zorlanmazsınız. Ayrıca genelde en ucuz ukuleleler concert ya da tenor ukuleler olmaktadır. (ben de concert ukulele kullanıyorum. mutluyum)

Tenor Ukulele: 43 cm (tel uzunluğu) – 66 cm (toplam)

Concert ukulele için söylediklerimi biraz daha kalın söylediğimi düşünün. Başlangıç aşamasındaysanız ve ilk ukulelenizi alıyorsanız Tenor ve Concert ukuleleri dinleyerek aralarında bir seçim yapmanız daha faydalı olacaktır.

Jake Shimabukuro, Herb Ohta Jr., James Hill tenor ukuleleye hakkını veren güzide sanatçılardır.

“I’ve always believed that ukulele is the instrument of peace, because if everyone play the ukulele, this world would be a much happier place.”

Jake Shimabukuro  

Baritone Ukulele: 48 cm (tel uzunluğu) –  76 cm (toplam)

Belki şurada küçük mutlu bir bariton ukulele vardır:

Kısacası, Soprano’dan Bariton’a doğru gittikçe ukulelenin sesi, tel uzunluğuva ve gövdenin hacmine bağlı olarak kalınlaşır. Size (sesinize ve el ölçülerinize) uygun olan ukuleleyi bulmak için 4 ukulele türünün sesini dinlemeli ve bulabilirseniz elinize alıp çalmalısınız.

Kaynak: http://www.beginnerukuleles.com/ukulele-sizes/

“Hangi Ukuleleyi Almalıyım?” üzerine bir yorum

Yorum yapın