Popüler airdrop projelerini keşfedin ve 1000 dolara kadar kazanma şansını yakalayın.

Blum TapSwap Yescoin

Ukulele Parçaları

Artık yavaş yavaş jokeri desteye katalım ve ukulelenin nasıl bil enstrüman olduğunu keşfetmeye başlayalım. Ukulele parçaları yazısı ukulelenin kısımlarını tek tek öğrenmek isteyenlere gerekli bilgileri vermek için düzenlendi.

ukulele parçaları

Baş Kısım

Ukulelenin tel ayarının yapıldığı akort burgularının bulunduğu kısımdır kısımdır. Akort burguları arkadan mandallı ve yandan mandallı olmak üzere (en azından) ikiye ayrılır. Belki üçe beşe de ayrılıyordur, ancak bildiğim, şahit olduğum iki tip mandal modeli var. Bu iki modelin avantajını ve dezavantajını ukulele alırken nelere dikkat etmeliyim başlıklı yazıda belgeleriyle açıkladım.

Sap Kısmı

Sap kısmı bütünüyle ukulele klavyesine karşılık gelmektedir. Sap kısmıyla arasında üst eşik adı verilen bir nane bulunur. Ukulele telleri üst eşik ve alt eşik üzerindeki tel yuvalarına oturtulmuştur. Sap kısmı perde demirleri vasıtasıyla perdelere bölünmüştür. Sağlıklı bir ukulelede sap kısmında 12, gövde üzerinde 5 olmak üzere 17 perde bulunur. 17 üzerinde perde bulundurması ukulelenizi sağlıksız değil, küçükken çok yemiş yanakları minnoş bebik kategorisine sokar, sakıncası yoktur.
Ukule çalarken parmağınızı perde demirinin üzerine değil, iki demirin tam ortasında bulunan boşluğa bastırmanız gerekir. Teknik olarak, perde boşluklarına bastığınız zaman, üst eşiğin görevini bastığınız perde boşluğunun gövdeye yakın olan perde demirine vermiş olursunuz. Normalde üst eşikle alt eşik arasındaki tel uzunluğundan elde ettiğiniz ses, siz perdeye bastığınız zaman -tel uzunluğu kısalacağı için- incelecektir. Ukulele alırken dikkat etmeniz gereken bir başka konu da entonasyon konusudur. Bu konuyu daha detaylı öğrenmek için ilgili yazıyı okuyunuz.

Gövde Kısmı

Tellerin gövdeye tutturulduğu köprü ve onun üzerine yerleştirilen alt eşik kısımlarını barındıran kısımdır. Bu kısım aynı zamanda ukulelenin akustik sesinin elde edildiği kasayı da barındırır. Tellerin hemen arkasında bulunan kasa kısmı, ses boşluğu vasıtasıyla akustik sesi ukulelenin ön kısmından çıkmasını sağlar. Kasa ne kadar büyük olursa elde edeceğiniz akustik ses o kadar derin (bana göre tatlı) olacaktır. Ancak şu da bir gerçek ki orijinal ukulele, kasası en küçük ve dolayısıyla en az akustik sese sahip olan soprano ukuleledir. Bu konuda tercih sizin kişisel zevkinize ve hayata karşı bakış açınıza kalmıştır. Ukulele tercihi başlıklı yazıda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sıradaki Yazı: Ukulele Klavyesi

Yorumlar kapalı.