Popüler airdrop projelerini keşfedin ve 1000 dolara kadar kazanma şansını yakalayın.

Blum TapSwap Yescoin

Ukulele Çalmak Zor Mudur?

Ukulele çalmaya karar veren insanların aklına gelen ilk şey bu şirin ve tatlı enstrümanı çalmanın zorlukları oluyor. Bana iletişim sayfası üzerinden ulaşan insanların büyük bir çoğunluğu hayatlarında hiç enstrüman çalmadıklarını ve hatta hiç müzikal bilgileri olmadıklarını söylüyorlar. Ve buna bağlı olarak, ukulele çalmanın onlar için zor olup olmayacağını merak ediyorlar. Bu yazıda sizlere “Ukulele Çalmak Zor mu?” Sorusuna yanıtlar sunacağız.

Kimse Anasının Karnından Müzik Bilgisiyle Doğmuyor.

Müzik eğitimi ve bir enstrümanı çalma işi (bizim örneğimizde bu enstrüman ukulele oluyor) öğrenilebilen bir iştir. Ukulele çalmaya karar verdiğiniz anda aklınıza müzikal geçmişiniz olmadığı ve buna bağlı olarak ukulele çalmanın zor olacağı düşüncesi geliyorsa bu düşünceden kurtulmanız gerekmektedir. Evet başlangıçta ukulele çalmak size biraz zor gelecektir; ancak düzenli bir şekilde çalışırsanız ve parmak alıştırmalarını her gün yaparsanız elleriniz klavyede ve ukulele üzerinde gezmeyi Öğrenir ve elleriniz ukuleleyi kendi kendine çalmaya başlar. Beyniniz bir yerden sonra ukulele çalma işini, tıpkı nefes almak ya da yorulmak bir rutin olarak algılayacaktır. Herhangi bir telli çalgıyı uzun süre çalan insanların klavyeye bakmadan enstrümanları çalabilmesinin yolu da budur.

Ayrıca ukulelenin klavyesi diğer enstrümanlardan küçük olduğundan, gitar gibi büyük klavyeli enstrümanlara nazaran elleriniz daha kolay alışacaktır. Kesin bir tarih vermek doğru olmasa da düzenli antremanlara devam eden ve dersleri düzenli bir şekilde yapan herhangi bir ukulele öğrencisi, enstrümanı çalmayı iki ila dört ay arasında öğrenebilir.

Emeksiz Yemek Olmaz.

Biz Türkler zoru severiz. Daha önce bir müzik enstrümanı çalmadıysanız, ukulele çalmaya başladığınızda her iki elinizde de alışık olmadığınız ağrılar olabilir. Klavye üzerindeki elinizin parmak uçları su toplayabilir veya nasır olabilir. Gövde elinizde de, parmaklarınızın tele sürtünmesinden dolayı kızarıklıklar aşınmalar olabilir. Ancak siz, bu ağrılar karşısında pes etmeyip, ağrılarınız geçtikten sonra ukulele antrenmanlarınıza düzenli bir şekilde devam ederseniz, bir zaman sonra bu ağrıların tamamen ortadan kalktığını görürsünüz.

Belki yeri değil ama ilkokul Türkçe öğretmenim tarafından düzenli bir şekilde söylenen ve benim aklıma kazınmış bir sözü sizlerle paylaşmak isterim:

En olumsuz şart; en iyi fırsat!

Saygılar Mehmet Hocam

Yorum yapın