Notaların Harf Karşılığı – C D E F G A B C

Geldik, notaların harf karşılığı konusuna. İlk yazıda “ulan bunu hepimiz biliyoruz” dediğiniz nota isimlerini görmüştük. Şimdi ise notaların adlarının harflerle gösterilmesine geçiyoruz. Aşağıdaki görselde her harfin temsil ettiği notaların isimlerini ve portede gösterilmesini görebilirsiniz.

do majör dizisi

Müzikte, notalar A’dan G ye kadar olan harflerle adlandırılırlar. G’ye doğru gittikçe notalar incelir ve G’den sonra tekrar A harfine döner. Bu yeni A, baştaki A’nın bir oktav incesidir. Yani iki A aynı olmayabilir. Dikkatli olun. Gel sana şeker vericem diyen her sakallı amcanın peşinden gitmeyin bakın evladım.
Do Notası Hangi Harf?

Do notasının harf karşılığı C’dir. Yukarıdaki resimde C den başlayan ve incelerek bir sonraki C ye ulaşan bir diziyi görüyorsunuz. Aklınıza takılmış olabilir “Neden Do notasına A dememişler? daha kolay olmaz mıydı?”. Evet haklısınız, daha kolay olabilirdi. Neden C den başladığı konusunda da hiçbir fikrim yok. İnsanlık bu gibi puştluklar üzerine kurulduğu için böylesi ufak meseleleri kafama takmadan yoluma devam ediyorum. Neticesinde 17 yıllık örgün eğitim hayatım boyunca önüme konulanları ezberleye ezberleye bir yerlere geldim. Siz de fazla sorgulamayın. Cız.. Yanarsınız valla, benden söylemesi…
Akor sitelerinde şarkı sözlerinin üzerinde gördüğümüz harflerin nereden geldiğini artık öğrendik. Bu kadar goygoydan sonra sizleri bir sonraki yazıya uğurluyorum.

Sıradaki Yazı: Nota Aralıkları

2 Yorum
Eskiler
Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör