Popüler airdrop projelerini keşfedin ve 1000 dolara kadar kazanma şansını yakalayın.

Blum TapSwap Yescoin

E – G#m Akorları

E Akoru G#m - Abm

Evet kabul ediyorum E akorunu basmak diğerlerine kıyasla birazcık zor. Ve evet yine kabul ediyorum G#m/Abm akoru da biraz enteresan görünüyor. Ve yine hak veriyorum ki ilk bakışta E – G#m akorları arasındaki geçiş çok kolaymış gibi gözükmüyor. Lakinki öyle değildir.

E akoru için popüler olarak kullanılan 2 tip parmak pozisyonu var. Birincisi yukarıdaki görselde seyredaldığınız hali. İkincisi ise ilk üç telin dördüncü perdesine yüzük parmağının enteresan bir şekilde yerleştirildiği ve işaret parmağıyla 4. telin ikinci perdesine basıldığı versiyon. Ukuleleyi ilk öğrendiğim zamanlarda videolarda gezinirken genelde ikinci versiyonun kullanıldığına tanık oldum. Bir bildikleri vardır diyerek o versiyona da bir bakmanızı öneririm. Ancak ben hem parmakları daha görünür bir şekilde yerleştirebildiğim, hem de daha temiz ses alabildiğim görselde görmüş olduğunuz versiyonu kullanıyorum. Tercih yapmak size kalmış

Basit akorlar serimizin bu son ve en zor dersinde sizlere ve serçe parmaklarınıza kolaylıklar diliyorum.

E Akoru için;

G telinin 1. perdesine işaret parmağınızı,

A telinin 2. perdesine orta parmağınızı,

C telinin 4. perdesine serçe parmağınızı yerleştirmeniz yeterli.

G#m/Abm Akoru için;

G telinin 1. perdesindeki işaret parmağınızı ve A telinin 2. perdesindeki orta parmağınızı yerlerinde tutmalı,

C telinin 3. perdesine yüzük parmağınızı,

E telinin 4. perdesine serçe parmağınızı koymalısınız.

Ne kadar da kolaymış değil mi?

Basit akorlar serimizin bu son yazısıyla birlikte toplamda 13 akoru öğrenmiş bulunuyoruz. Önceki akorlarımız; Em-G, D-C, Am-F-Dm, A-F#m, Gm-Eb idi. Bu yazıda öğrendiğimiz G#m/Abm akoru ile birlikte bareli akorlar dünyasına inceden bir geçiş yapıyoruz ve jokeri desteye katıyoruz.

Şimdiye kadar öğrenmiş olduğunuz 13 akor ile pek çok popüler şarkıyı hiç zorlanmadan çalabilir, uygun teneke-birkaç parça odun ve sessiz bir kumsal ortamında (ateşi yakacak birisi lazımsa haber edin) sevdiklerinize ukulele resitali yapabilirsiniz. Basit akorlarla çalınan şarkılar kategorisi sizin için hazırlanmış ve sıklıkla güncellenmekte olan bir kategori. Takipte kalınız. Trafik kurallarına uyunuz.

Bu derste öğrendiğiniz akorları pekiştirmek isterseniz 6. Ders Şarkıları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

“E – G#m Akorları” üzerine bir yorum

  1. Yazılarınızı çok eğlenerek okuyorum. Şarkılar kısmının çoğalmasını dört gözle bekliyorum. Laf aramızda E akorunu da pek sevemedim. Teşekkürlerr!!

    Yanıtla

Yorum yapın