Popüler airdrop projelerini keşfedin ve 1000 dolara kadar kazanma şansını yakalayın.

Blum TapSwap Yescoin

Akor Nedir?

Ön not: Daha önce hiç müzik bilginiz yoksa oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalıştığım “Başlangıç Dersleri” kısmına bakmanızı öneririm.

Akorlar, en basit anlatımıyla birbiri ile uyumlu notaların bir arada çalınmasıyla ortaya çıkan ses grubu anlamına gelir. (aslında bu anlamla uzaktan yakından alakası yoktur ama burada sizi konservatuara giriş sınavına hazırlamadığıma göre bu bilginin yanlışlanması sizi veya beni zor  durumda bırakmayacaktır, diye tahmin ediyorum.)

Akorlar ses özelliklerine göre belli başlı gruplara ayrılır. Gitarda basılabilir bütün akorları ukulelede basmak mümkün değildir. Ama büyük bir çoğunluğunu değişik varyasyonlarda çalmanız mümkündür. Akorların bütün basım şekillerini Gösteren tablolara akor cetveli(chords chart) adı verilir. Internette pek çok akor cetveline ulaşmanız mümkündür. Ben ezfolk sitesindeki cetveli tercih ediyorum. O cetvel kadar zengin ve nizamlı olanına ben daha henüz rastlamadım.

Akorların belli gruplara ayrıldığından söz etmiştim. Bu gruplar Minör Akorlar, Majör Akorlar, 6’lı akorlar, 7’li akorlar(cibili cibili, şak şak şak haydi yavrum bir daha vur), Minör 6’lı ve Minör 7’li akorlardır. Sonraki yazılarda her akor grubunu detaylı olarak göstereceğim.

Yorum yapın